Gorące tematy: COVID-NEWS Antypartia Ruch Oporu 2020 Dyżury administratorów RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
173 posty 9703 komentarze

bez kropki

bez kropki - Zwyczajnie. Po ziemi:). Na prosty chłopski rozum baby:). [Grafika pochodzi z galerii obrazów Aleksandra Horopa www.horopgaleria.bloog.pl (za zgodą Autora)]

Matematyk dla humanistów

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

(i nie tylko), czyli lektura obowiązkowa, bo może nie każdy czytał, a każdy powinien. Zamiast Nałkowskiej czy tam inszego Borowego, albo co.

 Ale mniejsza o obraz zaborów, międzywojnia, wojny i okupacji. Piękne są prawa przyrody/historii opisane przez umysł ścisły. Tj. w jaki sposób obca władza rozumie demokrację. I tak teraz niektózy interpretują demokrację.  I dlaczego Lenin. 

Długo by pisać, ale po co. Hugo Steinhaus zrobił to lepiej:). Ja mogę tylko zachęcić do przeczytania jego "Wspomnień...", dopóki nie zostaną wycofane z bibliotek, jak to u nas zrobiono z jego "Kalejdoskopem matematycznym". 

Na zachętę podaję kilka wciąż aktualnych spostrzeżeń sprzed kilkudziesięciu lat. przed Państwem Hugo Steinhaus „Wspomnienia i zapiski”

 
W trakcie okupacji:
Państwo Indruchowie i Witkowscy wiedzieli to, o czym większość Polaków wiedziała, a czego Żydzi nie rozumieli: że chcąc przetrwać wojnę nie wolno wykonywać ślepo poleceń władz, że trzeba zmieniać nazwisko, zawód, dokumenty odpowiednio do sytuacji. (…) ta wiara we wszechwładzę niemiecką, połączona z przeświadczeniem, że posłuszeństwo wobec zarządzeń niemieckich pozwoli, choć w nędzy i poniżeniu, przetrwać najgorsze czasy, była zgubą wielu tysięcy ludzi.
 
Tuż po wojnie:
Demokracja w Polsce jest koncepcją polityczną zupełnie humorystyczną. PPR i rząd rozumie demokrację w ten sposób, że jest instancja, która rozstrzyga, kto jest demokratą. Przede wszystkim oni sami są demokratami, chociaż nie chcą wyborów, mają cenzurę i przed społeczeństwem tają najważniejsze rzeczy, np. cenę węgla sprzedawanego Sowietom. Wynosi ona 7 zł za tonę, loco Szczecin; nasze spółdzielnie płacą 700 zł.
 
Lata 60-te:
„coraz bardziej panoszy się ‘autorytet’, lekceważący rząd, Sejm, szkoły wyższe, kodeks, sąd i konstytucję.”
 
Sapienti sat.
 
 
 Uwaga: wszelkie podobieństwa do obecnych postaci życia politycznego („demokraci”, szKODniki, inne) są… owocem historycznych obserwacji poczynionych przez umysł ścisły.

 

 

 

 

KOMENTARZE

 • ... I dlaczego Lenin. (?)
  Tymczasem jego zięć żyd Jan Kott

  // W latach pięćdziesiątych atakował "wrogów" socjalizmu – od Kościoła katolickiego, zbrojnego podziemia i gen. Andersa po "reakcyjnych" twórców. Dyskredytował m.in. dorobek Zygmunta Krasińskiego, Stanisława Wyspiańskiego, Stefana Żeromskiego, Henryka Sienkiewicza i Josepha Conrada. Gwałtownie atakował wymowę Lorda Jima Conrada, widząc w głoszonych w nim ideałach heroizmu i honoru wzór "niebezpiecznej" ideologii, wyznawanej później przez żołnierzy AK, którą oskarżał o faszyzację. Krytykował Kamienie na szaniec Aleksandra Kamińskiego, uważając je za groźną książkę, na której wychowało się pokolenie kondotierów.//
 • @ Autorka
  Uffff....

  Ale Szanowna Autorko pojechałaś. Aż mnie przymroczyło.
  Dziękuję :-)

  5*
 • @Arjanek 15:53:41
  Steinhaus tez zyd;). A ziec nie rodzina. Ponadto nikt se zieciow nie wybiera. To zreszta sa juz zupełnie inne tematy. Ja tylko chcialam polecic wartosciowa lekture historyczna. Opinie niech sobie PT Czytelnicy wyrabiaja sami - ja nie jestem Wiodacym Tytulem Prasowym (copyright by Marcin Brixen), zebym mowila ludziom co maja myslec;).
 • @Jasiek 16:26:42
  A to nie moja wina. To Steinhaus! Co ja poradze, ze jego opisy demokracji przywiezionej na tankach pasuja jak ulal do staliniatek i ich obecnych wybrykow.
 • Spleen + nieodpowiednia
  Spleen i nieodpowiednia lektura powodują skutki, których NFZ nie ma w żadnym kontrakcie.

  Mój Ojciec tych co wredzili Polsce określał mianem żyd. Inni mu nie stanowili.
 • @ All
  A to inny cytat - tym razem aforyzm Steinhausa

  "Kula u nogi – Ziemia."

  Umysł z rozmachem jak widać :-)
 • Witaj
  Znałam Steinhausa. Ja dziecko. On starzec.
  .
 • @Marylka Sztajer 20:30:05
  Pogratulować znajomości:).
 • @bez kropki 09:21:58
  Na starość okazuje się dopiero, we wspomnieniach, kim byli, lub kim są spotykane przez dziesiątki lat osoby
  :).
 • Książka
  Czytałam te jego wspomnienia już kilka lat temu. Cała część powojenna porządnie pokreślona w trakcie czytania ..:). Musiałam, choć to brzydko :)).
  Jego informacje o sytuacji gomulkowskiej bardzo ciekawe. Wspomina, ze Gomułka został któregoś roku poratowany pożyczką londyńskiego rządu. ..Czyli to mit, ze się nie zadluzał.
  Wiele nazwisk dziś czynnych, w książce zaznaczono tylko literą. Trzeba wiedzieć z innego źródła o kim mowa:).
  Dla mnie jeszcze plejada nazwisk matematyków wrocławskiej szkoły matematycznej. ..bardzo miłe ☺
 • @Marylka Sztajer 15:18:21
  ...taaaak... Wiele z tych osób warto, żeby pośrednio poznali też ci młodsi. Stąd moja próba namówienia ludzi na przeczytanie "Wspomnień" Steinhausa. To (oprócz Dzienników "Kisiela") powinno być lekturą szkolną, czy coś. No, ale nie będzie. Niech więc będzie obowiązkową pozycją samokształcenia. Ja na te "Wspomnienia" trafiłam dopiero niedawno (zachęcana do nich byłam kilka lat temu). W sumie nie ma tam nic, czego bym nie wiedziała, ALE walory literacko-życiowo-historyczne są takie, że każda minuta nad tą książką była spożytkowana DOBRZE:).
 • @bez kropki 11:04:32
  :)
  To jeszcze do kompletu biografia Prymasa Tysiąclecia, o ile jeszcze jest gdzieś do kupienia. Czaczkowskiej chyba ..nie chce mi się teraz szukać w biblioteczce.
  W każdym razie wyd. ZNAK.
  .
  To nigdy nie będzie szeroka wiedza. Trzeba samemu wiedzieć aby tym co choć trochę chcą posłuchać, móc rzucić dobraną do możliwości percepcji rozmówcy, węższą informację. Można wtedy powiedzieć źródło tej wiedzy.
  Nic na siłę; ).
  .

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30      

ULUBIENI AUTORZY

więcej