Gorące tematy: COVID-NEWS Antypartia Ruch Oporu 2020 Dyżury administratorów RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
179 postów 10207 komentarzy

bez kropki

bez kropki - Zwyczajnie. Po ziemi:). Na prosty chłopski rozum baby:). [Grafika pochodzi z galerii obrazów Aleksandra Horopa www.horopgaleria.bloog.pl (za zgodą Autora)]

Pierwiastki ziem rzadkich – lektura obowiązkowa

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Polecam artykuł Pawła Rydera i Moniki Nowak „Przegląd głównych minerałów pierwiastków ziem rzadkich – złoto XXI wieku” zamieszczony w czerwcowym „Przeglądzie Geologicznym” dostępny pod tym linkiem:

 www.pgi.gov.pl/pl/wydawnictwa-geologiczne-pig-pib/czasopisma/przeglad-geologiczny/5588-przegld-geologiczny-2015-06-tom-63

W tym przeglądowym artykule krótko wyjaśniono co to są za jedne te „ziemie rzadkie”, do czego się stosuje wydobywane z nich „egzotyczne” metale i gdzie ich możemy szukać w Polsce. Są też linki i odnośniki literaturowe, które mogą być punktem wyjścia do dalszych rozważań własnych. Szczegółowe litanie geologiczne laik może sobie pominąć, ale warto się ogólnie zorientować skąd będzie wiał wiatr polityczny w najbliższych dziesięcioleciach;).

Szczególnej uwadze Czytelników polecam:
- rys. 2 – częstość występowania pierwiastków chemicznych w skorupie ziemskiej – tu proszę popatrzeć jak mało jest w niej renu, tego renu, który mamy z naszego KGHM, a który prawie w całości sprzedajemy do Niemiec,
- fakt, że znaczące złoża pierwiastków ziem rzadkich są w Chinach.

 

 

 Poza tym z zagadnień okołogeologicznych interesująco wygląda reklama książki „Wapń i magnez w wodach podziemnych – występowanie i znaczenie dla zdrowia”. Szczegóły tej reklamy, o, tu:
www.pgi.gov.pl/pl/wydawnictwa-geologiczne-pig-pib/ksiazki/naukowe-i-metodyczne/5291-calcium-and-magnesium-in-groundwater

Jest też nowa pozycja z serii „Nauka dla ciekawych”, tym razem o kopali soli w Wieliczce:

 www.wydawnictwoagh.pl/KOPALNIA-SOLI-WIELICZKA;s,karta,id,1019

Do żadnej z tych książek jeszcze nie dotarłam (cóóóż… prowincja, jazda wołami – te sprawy - hihi), ale informuję o nich, bo zapowiadają się ciekawie (mam nadzieję, że takie również są).

 

KOMENTARZE

 • @Kropka
  O, to i tak lepiej, bo słyszałem, że kiedyś szlam poflotacyjny z dużą ilością srebra przerabiano by je odzyskać, a pozostałość po tym procesie sprzedawano za granice, bo nie było u nas technologii do odzyskiwania metali ziem rzadkich.
  A, jest jeszcze kopalnia Krzemianka na Suwalszczyźnie, którą mieli otworzyć za Gierka, ale zaczął sie kryzys i kopalnię szlag trafił, ale za to ocalała przyroda, bo chcieli nam osuszyć jeziora.

  O anomaliach magnetycznych Wy słyszeli, ha? Chyba najbardziej znana to koło Kurska.
  O anomalii w rejonie Suwałk wiedziano od dawna, a to jest od czasu wykonywania pierwszych lotów samolotami, ale dopiero po wojnie, pod koniec lat 50-tych odkryto złoże, które po wierceniach na przełomie lat 50/60 zlokalizowano w rejonie Krzemianki i Udrynia. Na początku lat 80-tych udokumentowano złoże zalegające na głębokości od 850 do 2300 m zawierające od 1 do 2 mld ton rudy polimetalicznej (są również bardziej optymistyczne szacowania), zawierającej około 27% żelaza, 7% tytanu i 0,3% wanadu, a nadkład stanowi doskonały materiał budowlany zwany anortozytem. Za E. Gierka zapadła decyzja o uruchomieniu wydobycia rudy w tym rejonie. Ze względu na unikalność krajobrazu i potencjalne odwodnienie eksploatowanego terenu wykonano obszerną ocenę oddziaływania projektowanej kopalni Krzemianka na środowisko. Zaciągnięto w ówczesnej RFN kredyt na uruchomienie Kopalni i Zakładu Wzbogacania Rud Polimetalicznych Krzemianka. Ruszyła inwestycja, ale zapaść ekonomiczna kraju w latach 80-tych położyła tę inwestycję całkowicie i całe szczęście.

  Czasami lubimy kryzys, nawet u nas. ;)
 • :)))
  Pozdrawiam Cię serdecznie Bez kropki. Uśmiech ślę :)

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

ULUBIENI AUTORZY

więcej